GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
260 views

Ece Dorsay

by on 1 Temmuz 2013
Details
 
 

03.01.1979 tarihinde Istanbul’da dogdu. Özel Notre Dame de Sion Fransiz Lisesi’ni bitirdi ve Bogaziçi Üniversitesi Ingiliz Dili ve Edebiyati Bölümü’nden mezun oldu. Sinema elestirmeni Atilla Dorsay’in kizi .

Müzik tarzini alternatif ve rock-folk olarak adlandiriyor. Akustik gitar, elektro gitar ve bas gitar çaliyor. Karikatür çizmek, yazi yazmak gibi farkli ugraslari var. 1997 yilinda Blue Jean dergisine U2′nun Selanik konserini yazdi. Superonline’in müzik sayfalarina müzik yazisi yazdi. 1996 yilinda stüdyoda kendi imkanlari ilk gerçek anlamdaki demosunu kaydetti.Manhattan Ice Dream En Iyi Sarki Yarismasi’nda ilk ona girdi. 2000 yilinda düzenlenen Roxy Müzik Günleri’nde finale kaldi. Fransiz Müzik Kanali MCM’in düzenledigi “Fete de la Musique” günlerinde çaldi. H2000 festivalinde hem 2000 hem 2002 yilinda Muse ile ayni gün main stage’de, Hayal Kahvesi, Bronx gibi birçok barda, üniversite senliklerinde sahne aldi.

 

Mp3.com adli international bir müzik sitesine demo parçalarini koydu ve mp3.com un listelerinde demo parçalari, en tepeye yerlesti. Bu basarisi sayesinde basinda yer aldi. 2000 yilinda Universal ile anlasip, Tutkularin Pesinde ve Umut ve Korku Yolu adli 2 parça kaydetti. Solo gitarlari Yavuz Çetin çaldi. Tutkularin Pesinde adli demo, Alternatif adli karma bir albümde yer aldi. (Diger yer alan sanatcilar :D uman, Sebnem Ferah, Teoman gibi isimlerdi.)

Avrupa’nin ünlü müzik dergisi “Guitarist” te sarkilariyla ilgili görüsler yer aldi. Amerika ve Avrupa’dan birçok sanatçi kendisiyle çalismasi için teklifte bulundu. Canada’li trip hop grubu Soma Sonic de bunlardan biri. 2002 yilinin Mayis basinda, Kum Saati adli ilk albümünü Universal’den çikardi. Albümde gitar da çaldi, sözlerin ve bestelerin tümü kendisine ait. Ilk klip Umut ve Korku Yolu adli parçaya çekildi. Albumun prodüktörlügünü Nezih Ünen, aranjörlügünü Artun Sürmeli yapti. Albüm 2001 yilinda kaydedildi ama ekonomik kriz yüzünden bir sene geç piyasaya çikti. Albümde, Kenan Dogulu’nun davulcusu Aydin Karabulut, Bulutsuzluk Özlemi’nin basçisi Demirhan Baylan, Mercury’den tanidigimiz gitarist Murat Çekem, Erdem Sökmen çaldi.

Arif Mardin, Kum Saati albumu için “çok siirsel sözler” ve “çok farkli bir vokal” yorumunu yapmisti. Ece Dorsay, 2003 yazinda Londra M.I.’de bas gitar ve san egitimi aldi. Istanbul’da kisa bir süre Randy Esen’den san dersleri aldi. Ayni sene Kral TV 2003 ödüllerinde En Iyi Kadin Çikis dalinda aday gösterildi.

Eylulist bar (Arnavutköy) ‘da ve Beatles Kafe’de (Taksim-Aga Cami yani) saglam bir dinleyici kitlesi kazandi. Radyo Kozmos (92.3) da her cuma 21:00 – 22:00 arasi Daginik Oda adli programda, canli yayinda kendi seçtigi parçalari çaldi. 2004 yazinda, Zülfü Livaneli’ye Hisar konserlerinde geri vokal yapti.

Jeff Buckley, U2, Skin, PJ Harvey, Frank Sinatra,Morrissey, Victor Wooten, Mazhar Alanson, Nick Drake gibi farkli isimlerden etkilendi. Tarzini Elliot Smith, Damien Rice, Alanis Morissette, Ani Difranco, Mazhar Alanson gibi müziginde akustik gitari agirlikli olarak kullanan, tavirli sözler yazan isimlere yakin buluyor.

https://www.facebook.com/EceDorsay

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
1 rating

You have rated this