GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
319 views

Parça Tesiri

by on 4 Haziran 2014
Details
 
 

 

İzmir’li grup ‘Parça Tesiri’ ile, Ege Rock Fest’14 kapsamında yaptığımız keyifli röportaj ile sizleri başbaşa bırakıyoruz…

Boş Kaset: Öncelikle sizi tanıyalım istiyorum ben. Sizden başlayalım.

Ben Onur (Önder). Grupta gitar ve vokal yapıyorum.
Ben Recep Efe (Çoban). Bas çalıyorum.
Ben de Melih (Akgündüz). Davulcuyum.

Boş Kaset: Parça Tesiri ismi nerde nasıl çıktı?
Onur: Ya bu çok anlamı veya hikayesi olan bir isim değil. Lisede bir arkadaşımın bahsettiği bir grup ismiydi. Bir arkadaşımın verdiği fikirdi. Grubumuz olsa böyle bir isim koyardık diye. ordan çıktı. Hatta parça tesirinin gerçek anlamını bile bilmiyorduk.

Boş Kaset: Var mı aranızda bilimci? (Gülüşmeler)
Onur: Öğretmen, öğretmen, mühendis aslında.

Boş Kaset: Ege Üniversitesi’nden misiniz?
Onur: Ben Ege Üniversitesindenim.
Recep Efe: Ben Sakarya.
Melih: Ben de Dokuz Eylül.

Boş Kaset: Nasıl bir araya geldiniz?
Onur: Melih’le ben baya çocukluktan beri tanışıyoruz 15 sene oldu nerdeyse. tanıştıktan 2-3 sene sonra da müziğe başladık. ozamandan beri zaten beraber devam ediyoruz. Recep’le de geçen sene ortak bir arkadaşımız aracacılığıyla tanıştık. O günden beri devam ediyoruz.

Boş Kaset:: Öncelikle parçalara coverla mı başladınız birlikte çalışmaya yoksa direk kendi parçalarınız mı oluşmaya başladı?
Onur: O işe biraz diğer grupların yaptığının tersine başladık. Normalde gruplar coverla başlarlar hani belli sevdikleri grupların şarkılarını çalarlar. Ondan sonra onları kendi tarzlarına çevirirler. En sonunda kendi bestelerini çalmaya başlarlar. Biz tam tersini yaptık onun. önce besteyle başladık. Kendi sevdiğimiz şeyi öyle ortaya çıkarmaya çalıştık. Ondan sonra baktık besteler biraz oturuyor, sevdiğimiz tarz ortaya çıkmaya başladı ondan sonra coverlara başladık. Coverlar da bir şarkının aynı halini çalmaktansa kendi sevdiğimiz hale çevirip öyle çalmayı seviyoruz.

 

Boş Kaset: Ne tarz coverlar yapıyorsunuz? Ne tarz grupları tercih ediyorsunuz?

Onur: Yani genelde aslında sevdiğimiz grupları yerli yabancı çok ayırmıyoruz. Yerli olarak duman olabilir, mor ve ötesi olabilir. Yabancı olarak daha çok eski sanatçılar. jimi hendrix gibi. Ama hiç beklemediğimiz kişilerden de cover yapabiliyoruz. Mesela Özlem Tekin’in bir parçasını cover yaptık bugün çalıcaz onu. Onu bir arkadaşımız bize tavsiye etti. Zaten şarkının orjinaliyle pek alakası kalmadı onun da. Şarkı hoşumuza gitti, sözleri hoşumuza gitti. Çevirdik bir anda öyle oldu. Bazen seçici davranıyoruz da bazen de şarkı güzelse tarzı ve kimin olduğu önemli değil.

Boş Kaset: Dinleyicinin tepkisine göre değişimler oluyor mu?
Onur: Genelde oluyor.

Boş Kaset: İzmir’de sizi dinlemek istesek nerelerde dinleyebiliriz? Çıktığınız belli bir yer var mı yoksa çağırıldıkça çıkan bir grup musunuz?
Onur: Şu anda çıktığımız sabit bir yer yok. daha önce farklı gruplarda çalıyorduk hepimiz tek tek. Üçümüz bir arada parça tesiri olarak konserlere çıkmaya geçtiğimiz aylarda başladık.

Boş Kaset: Yeni bir grupsunuz?
Onur: Yani aslında kendi aramızda eskiyiz baya eskiyiz 3 yıldır var ama canlı olarak çıkmaya biraz geç başladık. Tam olarak hazır olunca çıkmaya başladık.

Boş Kaset: Soundunuzu nasıl tanımlarsınız?
Recep Efe: 3 kişi olduğumuz için zaten bütün enstrümanlara olabildiğince yüklenmek zorunda kalıyoruz. Ben kendim bas çalarken soundumu olabildiğince yüksek tutmaya çalışıyorum. Melih zaten sürekli dolduruyor grubu. Yani sahnede izlediğiniz zaman onur başlıbaşına solo ayrı şovu ayrı şekilde götürüyor. O yüzden olabildiğince yüklenmeye çalışıyoruz sound olarak.
Onur: Klasik bir tanımlama yapmak gerekirse ama blues-rock tarzı.

Boş Kaset: Peki besteleriniz nasıl ortaya çıkıyor? önce müzikten mi giriyorsunuz yoksa sözün üstüne müzik mi yapıyorsunuz?
Onur: O işin hiçbir sıralaması yok açıkcası.

Boş Kaset: doğaçlama çalarken mi çıkıyor?
Onur: Yani bir anda gelen bir şey o. Hiçbir zaman oturup çalışalım da bugün beste yapalım gibi bir durum olmuyor. Belki o gün tamamen bambaşka bir işe gidiyoruz. Yolda molda artık bir anda geliyor yazıyoruz. Aldığımız o ufak notlar büyüyor büyüyor birşey oluyor. Hepimiz bir araya gelelim oturalım çalışalım bugün de beste yapalım gibi bir şey olmadı yani.

Boş Kaset: İzmir piyasası sizin için nasıl? Kendinizi ortaya koyabiliyor musunuz? İmkan veriyorlar mı?
Melih: Ya o konuda biraz sıkıntımız var açıkcası. Çok fazla fırsat bulamamıştık şu geçtiğimiz aylara kadar. İzmir piyasası o anlamda genel olarak şans verme anlamında açıkcası çok serbest değil. Biraz daha tanıdık vasıtasıyla gruplar sahneye çıkıyor. Mekanlarda tanıdıklarımızın azlığından dolayı bizim de sıkıntımız oldu.
Onur: İzmir’deki dinleyici kitlesi veya mekanların size şans vermesi biraz da şuna bağlı. Bugün bir mekana gittiğiniz zaman on gruptan nerdeyse dokuzu birbirine çok yakın şeyler çalar. Çok yakın tarzlar, çok yakın şarkılar. Bunlar çok birbiriyle örtüşür. Hatta iki grup arasındaki farkı bile doğru düzgün anlamayabilirsiniz. Dinleyenler farklı olan şeylere biraz daha ilgisini gösterdiği zaman farklı olan da aradan sivrilip çıkabiliyor. Öyle bir durum olması lazım. Ben şunu demiyorum tabi biz çok farklıyız çok acayibiz gibi bir durum kesinlikle yok.

Boş Kaset: Zaten soundunuzun blues-rock olması bile farklı. Türkiye’de çok fazla böyle türk grubu yok çünkü. Fazla sayamayız galiba.
Recep Efe: Kararlı davranmaya çalışıyoruz. Değişmemeye çalışıyoruz.
Onur: dinleyicinin farklı olan şeye ilgi göstermesine bağlı tamamen.

Boş Kaset: Kendi parçalarınızı çaldığınızda geri dönüşünü nasıl buluyorsunuz?
Onur: Beklediğimizin çok üstünde. Yani hiç kendi çevremizde kendi arkadaşlarımızın devamlı söylediğini görüyoruz ama birebir tanışmadığımız insanların da şarkılara eşlik ettiğini gördükçe daha da seviniyoruz.

Boş Kaset: Kaç tane parçanız var kendinize ait?
Onur: Yani açıkçası şu anda tamamen bitmiş olarak kendi bilgisayarımızda 20 tane falan var ama internete koymuyoruz. Çünkü bunlar 3-4 yıla yayılmış besteler oldukları için tarzları çok değişti. İlk başladığımızda daha indie-rock tarzı çalıyorduk. Şimdi yavaş yavaş bules’a kaydık falan. 20 beste var ama son 5 beste şu anki tarzımıza uyuyor mesela. Ama eskileri de çeviriyoruz falan.

facebook.com/parcatesiri
twitter.com/parcatesiri
soundcloud.com/parcatesiri

Röportaj : Selin Elif Karamil
Transcript : Filiz Özbengi

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
1 rating

You have rated this