GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
306 views

The Ringo Jets

by on 3 Eylül 2013
Details
 
 

Harika bir uyum içerisinde çalan iki gitarist; gaz mı gaz riff’ler, cayır cayır blues ruhu. Üzerine fırında atom sütlaç ayarında bir davulcu. Üstelik üçü de harika vokal yapıyor ve dibine kadar rock’n roll’dan taviz vermiyorlar. Yaklaşık bir power trio muhteviyatına sahip olan The Ringo Jets, takriben iki senedir İstanbul alternatif müzik sahnesini sallayan ekiplerin başında geliyor. Newcomers Festival ile başlayan yolculukları, mayıs ayının son günlerinde sahne aldıkları İspanya’nın kalbur üstü müzik festivali Primavera Sound ile başka bir boyuta taşındı. Grubun Primavera’ya gitmesine vesilen olan ve albümünün kayıtları Milano’da Muse, Franz Ferdinand gibi isimlere prodüksiyon yapmış olan Tommaso Colliva tarafından gerçekleştirildi…

 

Grubu daha yakından tanımak için Bantmag’tan Berk Sayan’ın grupla yaptığı keyifli sohbete kulak verelim…

Grup nasıl kuruldu nasıl bir araya geldi?

Lale: Daha evvelden Tarkan’ın bir grubu vardı ‘kraker’diye. Şans eseri davulcusu askerdeyken ben dahil oldum aralarına. Sonra biz Deniz’e göz koyduk. Gitar/vokal olmasını çok istemiştik. Orada başladı; baktık çok eğleniyoruz kendi grubumuzu kuralım bakalım neler olacak diye çıktık yola.

Underground sahnede de sizi çok sevdiler, bağıra basma durumu oldu sanki ne dersiniz?

Tarkan: Oldu ama neden oldu abi biz de bilmiyoruz ki…

Lale: İçinde olduğumuz için pek anlayamıyoruz nedenini.

Tarkan: Şirin tipler olduğumuzdan da olabilir. Efendi, eli yüzü düzgün tipleriz en nihayetinde.(kahkahalar)

İnsanlar Rock’n Roll’a açtı ondan olabilir belki…

Tarkan: İnsanlar rock’n roll’a hep aç. Fark etmiyorlar sonra önlerine gelince saldırıyorlar.

Lale: Biz içimizden geldiği gibi çaldık, onlar da içlerinden geldiği gibi dinledi. Ondan oldu bu karşılıklı sevişme durumu.

İlk EP’nizde tüm şarkılar İngilizce’ydi, albüm de öyle mi?

Lale: Çıkacak olan albümde Türkçe şarkı yok. Fakat Türkçe şarkı yapmayacağız gibi bir takıntımız da yok. Bu şarkıların hakkı İngilizce sözdü o yüzden İngilizce yazdık.

Tarkan: Bir de bu söz yazma durumu, insanın içinden gelen bir şey ve zor bir durum. Hangisi daha rahatsa öylesini yapıyoruz. O sebeple İngilizce tercih ediyoruz.

 

Uluslararası arenada top koşturma arzunuz (tabi varsa öyle bir arzunuz) etkili olmuş olabilir mi, İngilizce sözlü müzik yapmanızda?

Lale: Öyle bir durum söz konusu değil. Çünkü bu grup müzik yapmaya başladığında kaç adım öteye gideceğimizi bilmiyorduk. Hesaplamadık da. Bu grubun grup olacağı konusunda dahi bir fikrimiz yoktu.

Primavera bağlantısı nasıl kuruldu?

Lale: Bağlantı menajerimiz Reha Öztunalı tarafından kuruldu. Her sene belli gruplar öneriliyor. Bizim kayıtlar daha tamamlanmamıştı ve Primavera için süreci hızlandırıp birkaç kaydı çabucak bitirdik. Başvurular arasından yapılan seçimin ardından bizim kabul edildiğimiz açıklandı. Primavera’ya Türkiye’den kabul edilen ilk grup olduk.

Tarkan: Bağlantı sadece başvuru için kuruldu yani, özel birilerine göndermedik kayıtlarımızı. Herkes nasıl başvuruyorsa öyle başvurduk ve kabul edildik.

Nasıl geçti Primavera? Orada olmak nasıl bir histi?

Lale: Çok güzel geçti! Büyük ve heyecanlı bir kalabalığa çaldığımız için biz de epey zevk aldık. İyi de bir konserdi, sonrasında da güzel eğlendik. Kısacası Primavera deyince hala yayık bir şekilde gülümsüyorum ben.

Albümden bahsedelim biraz, ne zamandan beri kayıttasınız, EP’den şarkı var mı?

Tarkan: EP’den tek bir şarkı var. Milano’da verdiğimiz konseri izleyen prodüktörümüz Tomasso, “Tease”in albümde olmasını çok istedi ve yeniden kaydettik.

 

EP’den sonra yazılmış şarkılar mı yoksa, albüm için girip yeniden yapılmış şarkılar mı ağırlıkta?

Lale: Bizim iki kere stüdyoya kapanmamız sonucu ortaya çıkan şarkılardan oluşuyordu, EP. Ardından onlarca şarkı çıktı. O şarkıların arasından, daha önce konserlerde çaldığımız ve oturmuş şarkıları kaydetmeyi tercih ettik. Daha da beste geliyor, durmadan beste üreten bir grubuz.

Yakında neler var The Ringo Jets’in gündeminde, konser vs.?

Deniz: 7 Eylül’de Rock’n Coke’tayız. Ardından yurtdışı konserleri başlıyor tekrar; Ekim’de Viyana Waves Festivali var, Kasım’da Madrid ve Barcelona konserleri en yakın tarihler. Yurt içi konserlerimiz henüz belli değil ama elbette olacaktır.

Röportajın devamı bantmag‘da

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
1 rating

You have rated this