GRUP TANIMACA
322 views

80 Kalibre

by on 7 Ocak 2014
Details
 
 

Hidayet Can Özcan tarafından, 2006 yılında İstanbul’da kurulmuş Türkçe Heavy Metal grubudur. İlk aylarda daha çok cover ağırlıklı çalışmalar yapan 80 Kalibre, 80′ler heavy metal gruplarının parçalarını yorumlamıştır, grubun adı da buradan gelmektedir.

2008 yılında “Kurtul Zindanından” isimli 5 parçalık albümlerini yayınlamış, fiziksel olarak sadece İstanbul içinde müzik marketlerde satışa çıkmıştır. Aynı yıl içerisinde kendilerine ait Kalibre Müzik’i kurarak çalışmalarına burada devam etmiştir. “Kurtul Zindanından” döneminde birçok festivalde ve konserde kendi parçalarını seslendirmiş, Fransa ve Almanya underground piyasasına da girmiş ve yapılan albüm kritiklerinde ‘Future Stars’ dalında aday gösterilmiştir. Aynı sene içerisinde katıldıkları Yarisfest yarışmasında finalist olarak seçilmiş ve sahne almıştır.

2010 yılında yeni albüm çalışmalarına başlayan 80 Kalibre, 7 parça olarak planladığı “7 Seçilmiş” isimli albümden ilk olarak ”Zamanı Geldi” parçasını demo olarak kaydedip, internette dinleyicisine sunmuştur. Bundan sonrada “Kayıp” parçasının ilk animasyonlu klibini yayınlamıştır. Ardından yapılan demo kayıtlarla “Bilinçaltı Bölüm 1″ ve “Bilinçaltı Bölüm 2″ dinleyicisine sunmuştur.

2011 yılında 80 Kalibre, Lunas Müzik ile anlaşmış ve Lunas Müzik ücretsiz olarak grubun kayıtlarını üstlenmiştir. Ardından “Kayıp” parçasının performans klibini yayınlamıştır. Bir süre sonra karşılıklı anlaşmazlıklar nedeni ile Lunas Müzik’ten ayrılıp 2MT Yapım ile çalışmaya başlamıştır.

Tüm albümü Sabancı Üniversitesi’nde baştan kaydeden 80 Kalibre, bu kayıt sürecini konu alan 7 bölümlük ”Bir albüm macerası” belgeseli ile bir ilke imzasını atmıştır. Burada yapılan kayıtlar ile 3 parçadan oluşan (Kayıp, Bitmeyen Gösteri, Ölüm) “Bitmeyen Gösteri” isimli maxi single dvd yayınlamıştır. Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek dvd de parçaların eşlik etmeye yönelik altyapıları, guitar pro tabları, parçaların nasıl çalınacağını gösteren eğitim videoları ve daha pek çok içerikle dinleyicisine sunmuştur.2012 yılında grup, albümü yeniden düzenleyip, kaydederek “7 Seçilmiş” Dvd’si oluşturmuştur. 30 Ağustos 2012 tarihinde yine bir ilki gerçekleştiren 80 Kalibre, İstiklal Marşı’mızın 3. ve 4. dörtlüklerini Heavy Metal tarzı ile bestelemiş ve bugüne özel bir kliple yayınlamıştır.

www.80kalibre.com
www.facebook.com/80Kalibre

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
1 rating

You have rated this