GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
328 views

Deden

by on 13 Eylül 2013
Details
 
 

Burçak Daldal (Gitar), Levent Okur (bas gitar), Hakan Ertaşoğlu (davul) ve Akın Çalap (vokal), güçlerini birleştirip Dead End’i kurduklarında takvimler 2009 yılını gösteriyordu. Grup, bar programlarında ve festivallerde Grunge/Alternative/Punk/Garage tarzlarından oluşan bir cover repertuvarıyla boy gösteriyor, “Pearl jam”, “Alice In Chains”, “Stone Temple Pilots” gibi devlerin parçalarını yorumluyorlardı. Günlerden bir gün Akın Çalap, ilk albümlerinin çıkış parçası olan ‘Güneye Falan Git’ ile stüdyoya girdiğinde herşey değişmiş. Grup türkçe beste işine bulaşınca albüm çalışmaları da başlamış haliyle.

Grup elemanları yaklaşık bir yıl boyunca bestelerle uğraşmışlar. 15 şarkı çıkmış bu hummalı çalışmadan. Bu 15 şarkının arasından 10 tanesini seçip 18 aylık bir kayıt sürecine girmişler. Albümün kayıtları, mixsajı ve masteringi ise Mert Aksuna tarafından Audio For Visual Arts (AVA) stüdyosunda gerçekleştirilmiş. Günler günleri kovalamış. Takvimler 2013 yılının Nisan ayını gösterdiğinde ise Grup elemanlarının, ruhları 90’lı yılların müziğiyle doyan bir güruha dahil olmalarından mütevellit, ortaya grunge, garage ve alternatif rock harmanı, tadından yinmez bir albüm çıkmış.

Akın: İlk klibi çektiğimiz “Güneye Falan Git” müzikal tavrımızın güzel bir özeti: Eğlenceli, enerjik ve esprili. Diğer şarkılar da aşağı yukarı bu minvalde seyrediyor. Müziğimizi teorik olarak masaya yatırmadık. Doğal olması yeterliydi ve öyle de oldu. 2013 yılında yeni bir sound yaratmak gibi bir kaygımız da yok doğrusu.

“Kendimizi böyle ifade ediyoruz ya da şöyle mesaj veriyoruz” gibi klişelerden uzak duruyoruz. Ağlayan şarkı ve şarkıcıların ciddi bir saturasyon seviyesine ulaştığını düşündüğüm şu günlerde enerjiye ihtiyacımız var.

Bestelerini yaparken Pearl jam, Nirvana, Soundgarden, Alice In Chains, Stone Temple Pilots, Ramones, Sex Pistols, Foo Fighters gibi gruplardan da etkilendiklerini belirten ‘Deden’ bu etkiyi şu cümlelerle özetliyorlar…

Akın: 90′lı yıllarda Nirvana’nın Nevermind ve Pearl Jam’in “Ten” albümlerini kasetler bozulana kadar dinledik. Grunge tayfasının gösterişten uzak, punk’a yakın tavırları ve popüler müzik listelerini altüst edişini görmek gerçekten çok keyifliydi. Grunge bence son müzikal devrimdir.

Burçak: Ben grunge’ı biraz geç keşfettim. Blues tarzları ve Lynyrd Skynyrd, Pantera gibi gruplar bünyemde daha fazla etki alanına sahipti. Grunge’da kendime en yakın bulduğum grup Alice In Chains’di. “Şişeyi Uzat” adlı parçamız sound açısından onlara bir saygı duruşu niteliğinde.

Hakan: Aslında dördümüz de farklı müzikal kanallardan geliyoruz. Böyle olması grubun tek bir türe saplanmamasına da neden oldu.

Grubun isminin hikayesini de bizzat grubun ağzından dinleyelim…

Levent: Daha önce cover yaparken grubun ismi “Dead End”di. Türkçe beste hadisesine geçme arifesindeyken bir gün bir taksici muhabbet esnasında grubun ismini sorunca “Dead End” dedim, “Deden mi” diye geri sordu. Hakkı vardı, DEDEN iyiydi!

www.facebook.com/DedenTheBand
www.reverbnation.com/dedenband
www.myspace.com/dedendir
www.youtube.com/dedenband

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...

You have rated this