GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
307 views

Hungry Ghost

by on 28 Ağustos 2013
Details
 
 

Hanımlar, beyler… Karşınızda farklı gruplarda çalan 3 yakın arkadaşın, nedense bana garip gelen bir grup formasyonuyla (hatun bas gitar – hatun davul – erkek gitar) ‘çalalım, eğlenelim hülooğğğğ’ modunda bina ettikleri süper samimi proje ‘Hungry Ghost’, ve bu projenin sevimli meyvesi ‘Shame’

Portland’lı süper üçlü ‘Hungry Ghost’, ‘Shame’ albümleriyle Experimental Portland – Blues Punk/Folk – New Mexican trash-garage stayla bir albüme imza atmışlar. Albüm baştan sona nefis! Gitar ve klavye sololarıyla sizi soktuğu karanlık ve derin tribal ruh hallerden, sakin sakin yükselen tonlar ve gazlı riffler ile ruhta biriken gazın, adeta bir mancınık vasıtasıyla fırlatılmışlık hissiyatı yaratan ataklar ile vücudunuzdan enerji olarak salınımına şahit oluyorsunuz. Aslında birbirine hiç ama hiç benzemeyen, ancak bir araya geldiklerinde ‘vay bayaa uzunmuş bu parça’ dedirten 34 dakikalık tek bir şarkıymış gibi dinlediğiniz 9 adet parçadan oluşuyor albüm.

31 Temmuz 2012 çıkışlı albümün prodüktörlüğünü Elliot Smith, Heatmiser, Pink Mountain, Crock gibi isimlerle önemli işlere imza atmış olan Portland’lı indie rock efsanesi Sam Coomes yapmış. Albümdeki klavyeler de bizzat Sam Coomes’ın parmaklarından kulaklarımıza akıyor.

 

Müziklerinde Led Zeppelin, Erkin Koray, Alice Coltrane, The Groundhogs, The Staple Singers, John Fahey, Black Sabbath, Pussy Galore, Nick Drake, The Kinks, X, Joy Division, The Gories, gibi isimlerden etkilendiklerini ifade ediyorlar ki Erkin Koray’ı bu isimlerin arasında önlerde görmek, Hungry Ghost’a sempatimizin tavan yapmasına sebebiyet veriyor. Şahsen albümü dinlerken bana yukarıdaki isimlerden ziyade, daha çok The White Stripes (haliyle de Jack White), Primus, Sonic Youth, The Hives havaları çağrıştı. Bunu da parçaların keyif katsayısılarının yüksekliğine bağlıyorum. Bir de bariz şekilde çalarken deli gibi eğlenmişler ve keyif almışlar. Buram buram hissediliyor bu durum.

Bu arada grubun ismi olan ‘Hungry Ghost’ ne alaka? diyorsanız eğer, sanskritçede ‘aç hayalet’ anlamına gelen ‘Preta’ kelimesine ekşisözlükten bir bakmanızı tavsiye ederim. Zira budizm yolunda derin anlamlara yelken açacaksınız. Ayrıca grup ilk ve tek videolarını albümün çıkış parçası olan ‘Epic Sadness’ e kendi deyimleriyle ‘sıfır maliyetle’ Anders Lund’a (Sara Lund’un kocasıdır herhalde) çektirmişler. Pek de sıcak, pek de sevimli bir video olmuş.

Gitar ve vokalde Andrew Price, bas gitar ve yine vokalde Lorca Wood ve davulda Sara Lund’dan oluşan Hungry Ghost, ‘Shame’ ile uzun zaman sonra benim katımda kulaklarımdan girip ruhumu dokunmayı başaran ilk grup olma özelliği kazandı. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

https://www.facebook.com/hungryghostpdx

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
1 rating

You have rated this