GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
316 views

Nada

by on 21 Ocak 2014
Details
 
 

Aynı ailede doğup büyüyen Selen Hünerli ve Miray Kurtuluş için müzik, çocukken yetişkinlerin dünyasından kaçmak için sığındıkları bir oyun alanıydı. Oyunun sınırları yoktu. Bilinmeyen, bilinenin içinde tanınmayan, görünenin içinde görünmeyen ve seslerin içindeki sessizlik onları büyüledi. Sanskritçe’de içsel ses ve evrenin sesi, sırpçada umut, ispanyolcada hiçlik anlamına gelen “Nada”yı kendilerine isim olarak seçtiler. Bir yandan Nada için parçalar yaparken, diğer yandan Mira ve Norrda isimli iki farklı projede yer aldılar. Selen Hünerli 2007 yılında Norrda ile, Miray Kurtuluş ise 2008 yılında Mira ile, ilk albümünü yayınladı. 2010 yılında Nada’nın “Oda” isimli ilk albümünün kayıtlarına başladılar.

Albüm öncesi, albümden bir parça olan “Gece Düştü”, Almanya’da “I Love Istanbul” isimli bir toplama albümde yayınlandı. Deniz Erk tarafından yönetilen, Nymphai Sirena tarafından kostümleri yapılan “Alis” isimli parçaya ilk video kliplerini çektiler. “Oda” albümü, sözleri ve müziği ikiliye, düzenlemeleri Tunç Çakır’a ait 12 parçadan oluşuyor. Büyük bir özenle kaydedilmiş yaylı enstrümanlar, gitar, glockenspiel, vibrafon ve çeşitli perküsif oyuncaklar ile karanlık elektronik bir ses dünyasının birleşimi olan bu albüm yolculuğunu New York’ta yapılan mix ve mastering ile tamamladı.Bu toprakların bilgeliği ile evrensel bir dünya görüşünü harmanlayan derin ve vurucu sözler, yine Sirena’nın kostümleri ve Deniz Erk’in her şarkı için tek tek tasarladığı kartlarla bütünleşerek, değişik bir albüm formatında dinleyiciye Nada’nın kapılarını açtılar. 2013’te ikinci albümleri “Medusa”nın kayıtlarını tamamladılar.

Nada’nın ikinci albümü “Medusa”, dün itibariyle (20 Ocak 2014) WePlay etiketiyle yayınlandı. Destansı bir atmosfere sahip, mitolojik öykülerlerden beslenen 9 şarkı, dünyanın karanlık zamanlarında yolculuk eden kahramanların mücadelesini anlatıyor. İlkel elektronik ritimler, koyu synth baslar ve kahramanlara ruh veren derin sözlü vokaller “Medusa”yı oluşturuyor. Yılan saçlı kadının laneti, arsız ve zararlı doğamıza tahhammül edemeyenleri taşa çeviriyor. Yüzyılların genetik mirası ifritlerle perileri barıştırıyor.

Vokaller: Selen Hünerli, Miray Kurtuluş
Bas gitar: Feryin Kaya
Viyolonsel: Yasemin Özler
Elektro gitar: Değer Deniz
Davul: Ulaş Özbiçer

twitter.com/nadaoda
facebook.com/nadaist
myspace.com/nadaist

 

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
2 ratings

You have rated this