GRUP TANIMACA
GRUP TANIMACA
346 views

Sırma Munyar

by on 11 Eylül 2014
Details
 
 

1990′da doğan, hayatının ilk 19 yılını da İstanbul’da geçiren Sırma liseyi Robert Kolej’de, üniversiteyi de Amerika’daki Berklee College of Music’te üstelik burs kazanarak okuduktan sonra Boston’dan New York’a taşındı. 6 aydır New York’ta yaşıyor. Şimdi bir yandan Times Square’de bir kayıt stüdyosunda prodüktör asistanı olarak yarı zamanlı staj yapıyor.. Diğer yandan ”Şu anda en önemli önceliğim” dediği solo projesine yoğunlaşıyor.. Besteleme sürecinden düzenlemesine, kaydından, prodüksiyonuna kadar herşeyiyle o ilgilendiği için oldukça zamanını alıyor albüm. Ama yetinmiyor.. Onun dışında çeşitli prodüktörlerle ve şarkı yazarlarıyla ortak projeler üzerinde çalışmalarını da sürdürüyor..

Gazeteci bir aileye doğdu Sırma.. Babası uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nin Ekonomi Müdürlüğünü yapan, şimdi de yazılarını yine Hürriyet’te okumaya devam ettiğiniz Vahap Munyar.. Annesiyse CNN Türk Haber Editörü Emine Munyar. “İnsan kendi kaderini kendisi yazar” tezini doğrulayan iki hayat hikayesinin çocuğundan farklı bir hikaye çıkmazdı zaten.. Malatya’da 7 çocuklu bir aileye doğup içine doğduğu şartların sınırlarını zorlayarak gazetecilikte hızla yükselen bir adamın kızı, şimdi kendi şartlarını zorluyor. 4 yıl ekonomi müdürlüğümü yapan Vahap Munyar Sırma’yı vekariyerinin gelişimini anlatırken oldukça mutlu görünüyor.

“Sırma bize bir pazar kahvaltısında ya gazeteci ya da müzisyen olacağını söylediğinde ben sadece bir şeyden emindim. Gazeteci olmasını istemediğimden. Yıllardırgazeteciyim. Çok da çektik biz başlangıçta. Bu işe başladığımızda bizim maaşlarımız bir Ece Ajandası’nda defter kalem masrafı olarak geçerdi. İsimsizdik.. Uzun süre kadrosuzçalıştım. Kızım da benzer zorluklar yaşasın istemedim” dedi Vahap Munyar. O bunları anlatırken 6 yaşındaki kızımın göbek bağını güvenlik görevlilerinin izniyle Hürriyet Gazetesi’nin bahçesine gömdüğüm gün geliyor aklıma. Gülümsüyorum.Tutkusunun peşinde koşan her anne baba tutkusunun peşinden koşan çocuğunun önünü açıyor. Munyar ailesi de öyle yapmış görünüyor. Sırma’nın okul süresince aldığı müzik dersleri, onu 4 yıl kendi kızıyla birlikte o kurslara taşıyan Hürriyet’in bugünkü Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’nun emeği, Sırma’nın zaman zaman Aydın Esen’den aldığı müzik dersleri gibi birçok şeyi bir solukta anlatıyo Vahap Munyar.. “Ya dönmez New York’ta kalırsa?” diye sorduğumda üzerinde çok kafa yormuş olacak ki cevabı hazır: “Önüne geçsem engellemiş olurdum. Bu büyük bencillik olurdu” ve ekliyor: “hedefi önce orada bir başarı elde edip sonra müziğini buraya taşımak. Yani alışılmışın dışında bir yol izliyor.”Şimdi de sıra Sırma’da. Kimse onun hikayesini onun kadar iyi anlatamaz.. Röportajımızı okurken yine ona ait şarkıları dinlemek isterseniz, bu linklere tıklayabilirsiniz.. Keyifli okumalar…Müziğe ilgin nasıl başladı? Nasıl keşfettin yeteneğini?Daha bebeklikten belli olurmuş ya böyle şeyler… Televizyondan, radyodan duyduğum ve beğendiğim belli başlı şarkılar varmış daha 1-2 yaşlarındayken. Annemin bana yemek yedirebilmesi için illa ki o şarkıları duymam gerekiyormuş! O zaman anlamışlar müziğe özel bir ilgim olduğunu. Ama yetenek kendini anaokulda belli etmeye başlamış. Müzik öğretmenleri hemen ayırt ediyorlar zaten, kimin kulağı iyi, kiminki değil… Anaokuldan lisenin sonuna kadar, okuduğum okullarda ne kadar müzik kulübü, grubu, orkestrası varsa hepsinin içindeydim. 8-9 yaşlarındayken klasik piyano ve solfej eğitimine başladım. Lise yıllarında da vokal eğitimi aldım.

 

Çocukluk hayalin neydi? Hep müzik mi vardı aklında?

İlkokul yıllarında aklımda piyanist olma hayali vardı. Özellikle ortaokulda, ‘Konservatuara mı gitmeliyim, yoksa lise giriş sınavlarına mı ağırlık vermeliyim?’ sorusu aklımdaydı hep. Robert Kolej’i kazanınca, konservatuar fikrini bir kenara bıraktım. Müzikle hala haşır neşirdim ama, yavaş yavaş piyanodan vokale doğru kaymaya başlamıştım sesimin de oturmasıyla beraber… Lise hazırlıktan 10’uncu sınıfa kadar, ‘Belki gazeteci olur, bir yandan da müziğe devam ederim.’ diye düşünüyordum. Annem ve babamdan dolayı gazeteciliğe hep bir aşinalık vardı; hatta bu konudaki hevesimi test etmek için, 16 yaşındayken o zamanlar sık sık okuduğum Blue Jean dergisinde kısa bir staj bile yapmıştım. Kısacası ergenlik dönemim boyunca müzik ve gazetecilik arasında gidip geldim. Aklımda hiç bir zaman başka bir meslek hayali olmadı.

Türkiye’de aileler çocuklarının müzisyen olmasından korkar. Çünkü sanat zor olan yoldur. Annenle baban hemen ikna oldular mı Jazz okuma kararına?

10’uncu sınıfa geldiğimde, Berklee College of Music’in, American Turkish Society ile birlikte düzenledikleri yaz programı bursundan haberdar oldum. Burs, Arif Mardin’in vefatının ardından, onun adına, bir genç Türk müzisyene, Berklee’nin 5 haftalık yaz programına katılmak üzere verilecekti. Seçmelerden son dakikada haberim oldu; aceleyle iki parça kaydedip başvurdum. Bursu kazandım ve böylelikle 2007 yazında, Berklee’de eğitim almaya hak kazandım. O yaz, müzik okuma konusundaki fikirlerim netleşti. Dönüşte annem ve babamla bu konuda ciddi ciddi oturup konuştum. Berklee’de okumayı kafaya koyduğumu onlara anlattım. Önce sıcak bakmadılar, ‘Gerekirse iki dal oku, biri de müzik olsun, ama tek başına müzik okuma,’ dediler. Ben de onlara, kendimi yakın hissettiğim iki mesleğin müzisyenlik ve gazetecilik olduğundan bahsettim, ama müziğin daha ağır bastığını da ekledim. Annem ve babam gazeteci olmama, müzisyen olmamdan daha da karşılardı. Onlar mesleklerini severek yapsalar da, evlatlarının Türkiye şartlarındaki en stresli ve zorlu mesleklerden birini edinmesine gönülleri razı değildi. Sonunda babam, ‘Madem müzik okumayı kafana koydun, oturup iyice düşünmeye başla ve bize bir sunum yap… Hangi bölümde okuyacaksın? Aldığın eğitimle neler yapmayı planlıyorsun? Hepsini bilmek istiyorum. İkna edebilirsen, biz de sana destek oluruz.’ dedi. İyi ki de böyle demiş. O günlerde kafama koyduğum herşeyi yaptım teker teker… Berklee’de aranjörlük, şarkı yazarlığı ve prodüksiyon üzerine eğitim veren Contemporary Writing & Production bölümünü daha o zamanlarda seçmiştim; o bölümü bitirip mezun oldum… Hem kendi müziğimle uğraşıp, hem de başka sanatçılar için şarkı yazarlığı ve aranjörlük yapma fikri vardı aklımda… Yine o zamanlar reklam, TV/film vb. için müzik yapmak da planlarımın arasındaydı… Kısacası annem ve babamın temkinli, ama fikrime ve arzularıma saygılı tutumları sayesinde, kendimi birden fazla plan yapmaya zorladım. Berklee’ye baş vururken kafamda geleceğimle ilgili net fikirler vardı ve bu yüzden de kendimden emindim.

Sen kimi dinlersin?

Yıllardır kendime idol bellediğim bir tek isim var: Björk. Lise yıllarımdan beri dinlerim; bence yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, sanatıyla her anlamda bütünleşen bir müzisyen. Hem sesine, hem de zihnine hayranım Björk’ün. O’nun dışında dinlediğim bütün sanatçılar dönem dönem değişti. Yine de üzerimdeki etkisi tartışılmaz olan belli başlı Türk sanatçılar da var. Mor ve Ötesi’ni 10 yıldır dinlerim mesela. Erkan Oğur ve Aydın Esen’in her Türk müzisyeninin takip etmesi ve örnek alması gereken isimler olduğunu düşünmüşümdür hep. Ama Amerika’da yaşamaya başladığımdan beri, yabancı müzik piyasasına daha aşina olduğumu söylemeliyim… Son zamanlarda dinlediğim isimler arasında Sigur Ros, Mum, High Highs, Say Lou Lou, Blue Hawaii ve Chase & Status var.

Berklee girmesi en zor müzik okullarından biri. Biraz anlatır mısın nasıl girdiğini ve o süreci?

Berklee mülakat ve jüri sınavıyla öğrenci kabul ediyor. Bu amaçla Berklee hocaları, her yıl dünyanın belli şehirlerini kapsayan bir turneye çıkıp, dünyanın dört bir yanından yetenek topluyorlar. Ben 2008 yılının Kasım ayında, erken başvuru yaptım Berklee’ye. Sınav merkezi olarak da Atina’yı seçtim; zira hem en yakın sınav merkezi orasıydı, hem de Kurban bayramı tatiline denk geliyordu sınav zamanı. Sınava o zamanlar en sevdiğim caz standardı olan ‘Round Midnight ile girdim. Performans dışında kulak, okuma ve doğaçlama testleri de vardı. Başvuru süreci meşakatliydi; sayfalarca süren bir başvuru formu doldurmak gerekiyordu, TOEFL ve SAT sınav sonuçlarımı ve CV’mi de gönderdim bazı parça kayıtlarının yanısıra… Ama başvuru sürecinin en önemli kısmı sınav kısmıydı; zira kabule de, burs miktarına da, o sınav sonucunda karar veriliyordu. Ben de tam sınav zamanında hayatımın en ağır sinüzit ve faranjitini geçiriyordum; antibiyotiklerle ayakta zor duruyordum… Nasıl söyledim, o sınavı nasıl atlattım, hiç bilmiyorum. Yine de %30 bursla Berklee’ye kabul edildim, ki, iyi ki de kabul edilmişim.

Okul bitti? Kendi geçimini sağlayabiliyor musun artık?

Henüz kendimi geçindirecek kadar para kazandığımı söyleyemem; hele de New York gibi bir şehirde… Aslında hedefim yalnız para kazanma odaklı olsaydı, özel ders vererek, reklam projelerinde çalışarak, rahat rahat geçimimi sağlayabilirdim. Ama planım, henüz mezun olmuşken, doğru adımlar atarak, vaktimi benim için daha önemli ve değerli projelere yatırmak. Bu kapsamda solo projemi ileriye götürmek benim için çok önemli; çünkü bana yaptıklarım arasında en çok şey ifade eden, içimden gelen, beni anlatan müzik.

Neler yaşadın Berklee’de?

Berklee’de bana ilham veren, başımdan geçen olayları anlatsam, bu röportaj hiç bitmez! Berklee öyle bir okul ki, ne zaman, hangi hayran olduğunuz müzisyenle karşı karşıya geleceğinizi kestiremiyorsunuz. Kah John Mayer bir prova odasına dalıp, eline bir gitar alıp, öğrencilerle çalmaya başlıyor, kah Paul Simon gelip bir seminer verip, son albümünü öğrencilere dinletip fikirlerini alıyor… Ama sanırım benim için en enteresanı, bir gün vokal doğaçlama dersime girdiğimde, sınıfın ortasında Bobby McFerrin’i bulmamdı. O günü çok iyi hatırlıyorum; derse 5 dakika geç kalmıştım; koştura koştura sınıfa girdim ve bir anda Bobby McFerrin’le göz göze geldim… Şoke olduğumu hatırlıyorum. Zaten 8 kişilik bir dersti! Çok utanmıştım. Ama sonra Bobby McFerrin beni karşısına aldı ve ritm tutarak o’na bir melodi mırıldanmamı istedi. Sonra birlikte doğaçlama yaptık… O gün öğrendiklerim benim için paha biçilemez

Okul bitince New York’a yerleştin. Neler değişti hayatında?

Berklee sonrasında New York’a taşınmamdan itibaren en büyük hedefim çevremi genişletmek ve olabildiğince çok insanla tanışmak oldu. Berklee’deki çevremin hemen hemen tamamı New York’a taşınmış olduğu için, burda kendimi hiç yabancı hissetmedim. Beraber çalıştığım insanlar da, sosyal çevrem de New York’ta şu an; hepimiz kariyerlerimizin başındayız ve hepimiz benzer yollardan geçiyoruz, dolayısıyla birbirimize destek oluyoruz. Ancak Berklee camiasının dışına da çıkabilmek benim için çok önemli. New York’un sürprizlerle dolu bir şehir olması da bu konuda yardımcı. Örneğin geçtiğimiz gün Ahmet Güneştekin’in Marlborough Gallery’deki sergi açılışında, bir anda kendimi BMG’nin başkan yardımcısı ile konuşurken buldum! Normalde arasanız da bulamayacağınız, ulaşamayacağınız biri… Ama şans eseri tanıştık ve şu an iletişim halindeyiz. Buna benzer olaylarla karşılaşmak insanı gülümsetiyor, çalışmaya teşvik ediyor.

Türkiye ve Amerika’daki müzik endüstrisini karşılaştırır mısın?

Amerika’daki müzik endüstrisinde akla hayale sığmayacak bir rekabet söz konusu… O kadar fazla müzisyen var ki bu ülkede! Sadece Amerika’lı müzisyenlerden bahsetmiyorum tabii; dünyanın dört bir yanından, benim gibi hayallerinin peşinden gitmiş bir sürü insan var burda… Hele de New York’ta, insanlar adım başı bir yetenekle karşılaşmaya çok alışmışlar. Dolayısıyla rekabetin içinden sıyrılmak çok zor. Türkiye’de ise, özellikle alternatif müzik piyasasında çok fazla seçenek ve tür bulunmadığından, dinleyici dinleyip de beğendiği müzisyene sadakatle bağlanıyor. Buna karşılık, Türkiye’deki müzik endüstrisinin belli sınırları olduğunu düşünüyorum. Amerika’daki müzik endüstrisi, dünyanın merkezinde olduğundan, fırsatlar açısından daha zengin.

Peki ya Türkiye? Dönecek misin buraya?

Türkiye’ye temelli dönme niyetinde değilim yakın zamanda… Amerika’da kariyerimde doğru adımlar attığıma inanıyorum. Burda geçtiğimiz 4.5 yıl içerisinde, özene bezene kurduğum hayattan kuvvet alarak, Amerika’da yaşayan, Amerika’daki müzik endüstrisinde tutunabilen, Türkiye’ye gurur kaynağı olabilecek bir Türk sanatçı olmak istiyorum. Bu hedefime de adım adım yaklaştığımı hissediyorum. Zor bir hedef; inanılmaz meşakatli bir yol seçtim belki kendime… Bazen ailemden uzakta, kendimi yalnız hissetsem de, şu an kariyer hırsım o kadar canlı ki, Türkiye’ye temelli dönüş yapsam, hedeflerimi yarıda bırakacakmışım gibi geliyor. Ailem de kararlarıma saygı duyuyor; beni destekliyor- bu konuda çok şanslıyım. Kısacası New York’ta yaşamaya devam etmek niyetindeyim, ama bir ayağım hep Türkiye’de olsun istiyorum. Türk müziği, kültürü benim için çok değerli. İstanbul’un yeri benim için apayrı.

Hover To Rate
User Rating
 
5 üzerinden kaç verirsin?

DİNLEYİCİ YORUMU...
1 rating

You have rated this